10 konkretnych pytań o samopoczucie i wygląd w czasie menopauzy

Wchodząc w okres klimakterium, wiele z nas z przerażeniem zaczyna zadawać sobie pytania, na które nie znajdujemy odpowiedzi. Czy w czasie menopauzy rośnie brzuch? Czy piersi rosną, czy maleją w czasie menopauzy?

Poniżej odpowiedzi na pytania, które trudno zadać gdzie indziej.

O Manopauzie i hormonach

Czy w czasie menopauzy rośnie brzuch?

Hitchock zaczynał swoje filmy od trzęsienia ziemi, więc od razu na wstępie odpowiedzmy: tak, to prawda – w czasie menopauzy kobieca sylwetka się bardzo często (choć nie zawsze) zmienia.

Wiąże się to ze zmianą miejsca, w jakim odkłada się w tym czasie tłuszcz. Zaczyna on być widoczny głównie w okolicach brzucha i bioder. Dlatego nie można powiedzieć, że podczas menopauzy się chudnie, choć oczywiście każdy przypadek może być nieco inny.

Dla niektórych pań nagłe zmiany w zakresie snu, zdrowia czy poziomu stresu mogą sprawić, że w efekcie waga zacznie się wahać w nietypowy sposób.

Co boli przed menopauzą?

W związku z wahaniami hormonalnymi bolesne mogą stać się stawy, a to niektórzy odczuwają jako ból rąk, stóp, szyi czy bioder. Również piersi mogą stać się bardziej tkliwe, a niektórzy zmagają się wtedy z migrenami.

Czytając historie kobiet przechodzących przez menopauzę, można się nawet zastanawiać, czy przy menopauzie wszystko boli. Oczywiście tak nie jest, choć każdy odczuwa to nieco inaczej.

Czy piersi rosną w czasie menopauzy?

Wraz z menopauzą spada poziom estrogenu, a kanaliki mleczne w piersiach przestają funkcjonować.

Ich miejsce powoli zastępuje tłuszcz – stąd wiele kobiet ma wrażenie, że ich piersi rosną w czasie menopauzy.

A czy w czasie menopauzy bolą piersi?

Ok. 40 proc. kobiet twierdzi, że przechodząc przez menopauzę, odczuwały ból lub tkliwość piersi. Dlaczego tak jest? Po pierwsze, w okresie przedmenopauzalnym poziom estrogenu i progesteronu ulega znacznym, nietypowym wahaniom, co odbija się na bolesności biustu.

Można mieć też wrażenie, że piersi stają się „grudkowate”. Poza tym panie przyjmujące hormonalną terapię zastępczą mogą dodatkowo skarżyć się na ból piersi jako skutek uboczny terapii.

Jak wygląda miesiączka w okresie menopauzy?

W jednym z amerykańskich badań wzięło udział 1200 kobiet w wieku 42-52 lat. Okazało się, że 91 proc. z nich zdarzyło się przynajmniej kilkukrotnie mieć w ostatnich latach miesiączkę, która trwała powyżej 10 dni.

Większość pań z wyprzedzeniem nie wie, jak wygląda miesiączka w okresie menopauzy, bo nie jest to temat poruszany w mediach czy rozmowach. Może się więc zdarzyć, że miesiączka będzie bardziej obfita, niż kiedyś. Wszystko to w okresie przedmenopauzalnym.

Z czasem miesiączki mogą stać się rzadsze, a gdy ustąpią, po roku można powiedzieć o menopauzie właściwej – ustaniu miesiączkowania.

Ile lat trwają uderzenia gorąca?

Kolejnym najbardziej kojarzonym z menopauzą objawem są uderzenia gorąca. Ile trwają? To nadal niezrozumiany przez naukę problem. Zwykło się twierdzić, że ustępują po 6-24 miesiącach.

Jednak w jednym z nowszych badań okazało się, że tak naprawdę mogą trwać 7, a nawet 11 lat. Większość kobiet po prostu o nich nie rozmawia lub nie kojarzy ich z menopauzą.

Czy kobieta po menopauzie szybciej się starzeje?

Na Uniwersytecie Kalifornii zbadano DNA kobiet przed i po menopauzie. Okazało się, że te po menopauzie starzały się na poziomie tkanek o 6 proc. szybciej.

Nie od dziś wiadomo, że sen sprzyja młodszej aparycji, a w tym badaniu okazało się dodatkowo, że osoby, które cierpiały na bezsenność na poziomie genetycznym były o 2 lata starsze niż koleżanki, które się wysypiały!

Czy przy menopauzie robi się słabo?

Wiele kobiet twierdzi, że przy menopauzie robi im się słabo i częściej muszą odpoczywać. Dlaczego tak się dzieje?

Wahania hormonalne skutkują kilkoma symptomami, takimi jak palpitacje serca, niepokój i brak energii (a czasem dodatkowo działa tu mechanizm samospełniającej się przepowiedni, gdy zmienne nastroje i zmęczenie niepokoją na tyle, że wywołują… niepokój, bezsenność i stres).

Wszystko to sprawia, że można odczuwać objawy podobne do omdlewania i nieodpartą chęć odpoczynku.

Czy podczas menopauzy bolą plecy?

Coraz niższy poziom estrogenu oznacza coraz mniejszą gęstość kości i ryzyko osteoporozy, a to może sprawiać, że rzeczywiście podczas menopauzy bolą plecy.

Powyższe odpowiedzi oczywiście nie wyczerpują tematu! W okresie menopauzy pojawia się jeszcze więcej pytań (być może wrócimy do nich w kolejnych artykułach).

Na koniec jeszcze ostatnie pytanie:

Kiedy kończą się objawy menopauzy?

Tak naprawdę to, co powszechnie rozumie się jako objawy menopauzy, to etapy okresu przedmenopauzalnego.

Za menopauzę uważa się moment, gdy od ostatniej miesiączki minęło już ponad 12 miesięcy, a później zaczyna się etap postmnopauzalny. Czyli wymienione powyżej uderzenia gorąca czy bóle tak naprawdę mogą skończyć się wraz z menopauzą na ok. rok po ostatniej miesiączce. Oczywiście każdy przechodzi przez ten czas indywidualnie, dlatego nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy kończą się objawy menopauzy.

Chcesz dowiedzieć się więcej...?
Przejdź do naszego kompleksowego przewodnika po menopauzie: "Zrozumieć menopauzę"
Zobacz

Żródła:

  1. Study of Women’s Health Across the Nation, 1996-2006, https://news.umich.edu/ prolonged-and-heavy-bleeding-during- menopause-is-common/
  2. Duration of menopausal vasomotor symptoms over the menopause transition. JAMA Intern Med. 2015, https://www.ncbi.nlm.nih.gov /pmc/articles/PMC6006803/
  3. Menopause, sleepless nights may make women age faster, UCLA, 2016, https://www.uclahealth.org/news /menopause-sleepless-nights -may-make-women-age-faster
Udostępnij:

Produkty które mogą Cię zainteresować

L-Teanina i Melisa

L-Teanina i Melisa to wysokiej jakości suplement diety zwierający w swoim składzie...

99,00 zł

Menopauza Kompleks

Menopauza Kompleks to rewolucyjny suplement, zdobywca prestiżowej nagrody Nourish...

130,00 zł