Czy w okresie menopauzy trzeba brać hormony? Co jest najlepsze na menopauzę? Rozwiewamy mity.
Z tego artykułu dowiesz się:
- O Manopauzie i hormonach
- Co jest najlepsze na menopauzę?
- O jedzeniu, suplementach i stylu zycia podczas menopauzy
Spis treści:
Z okresem menopauzy kojarzy się głównie hormonalna terapia zastępcza, bo przepisuje ją w tym czasie wielu lekarzy. Ale czy w okresie menopauzy trzeba brać hormony? A może istnieją inne sposoby? Odpowiadamy.
Czy w czasie menopauzy trzeba brać hormony?
Większość przykrych objawów menopauzy tak naprawdę wiąże się ze spadkiem ilości hormonów płciowych w organizmie. Ich niski poziom wywołuje problemy podczas współżycia, wahania nastrojów czy uderzenia gorąca.
To dlatego w latach przed- i postmnopauzalny wiele kobiet decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, by podnieść poziom tych hormonów.
Ale nie jest to rozwiązanie dla każdego, bo:
- Niektórzy nie mogą przyjmować hormonów z powodów medycznych
- Niektórzy źle znoszą przyjmowanie hormonów
- Dla niektórych skutki uboczne są gorsze od pozytywów HTZ.
Lekarze czasem rutynowo podchodzą do pacjentek, przepisując im „to samo, co wszystkim”. A przecież same hormony to nie jedyny sposób, by radzić sobie z menopauzą.
Co jest najlepsze na menopauzę?
Jeśli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz przyjmować hormonów, sięgnij po inne metody, które można podzielić na trzy kategorie.
1. Jedzenie. Jaka dieta jest najlepsza na menopauzę?
Odpowiednio dużo wody i rezygnacja z kawy, alkoholu czy innych używek mogą pomóc w takich objawach menopauzy, jak: problemy z pęcherzem, problemy ze snem, migreny i brak energii.
Jeśli natomiast chodzi o odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha,, które jest charakterystyczne dla menopauzy, to rezygnacja z wysokoprzetworzonej żywności na rzecz świeżych warzyw i owoców może tu pomóc.
2. Styl życia. Co jest najlepsze na menopauzę?
Wiele z problemów okresu klimakterium dotyczy bezpośrednio lub pośrednio snu, a więc to nad tą sferą życia warto się pochylić. Ubrania z naturalnych tkanin, „chłodna” pościel z dodatkiem jedwabiu czy unikanie światła komputera i telefonu na godzinę przed zaśnięciem – to tylko niektóre metody, które mogą okazać się pomocne.
Również regularna joga czy medytacja pomogą w spokojnym zasypianiu.
3. Suplementy. Jakie zioła na menopauzę?
Poza tym można też sięgnąć po zioła, takie jak:
Ashwagandha – a właściwie korzeń tej rosnącej w Indiach rośliny stosowany jest w ajurwedzie w związku z charakterystycznymi dla menopauzy uderzeniami gorąca. W jednym z badań 300 mg ashwagandhy dziennie okazało się skuteczne na uderzenia gorąca u grupy badanych kobiet (Indie, 2021 – link)
Maca to roślina adaptogenna, czyli taka, dzięki której organizm lepiej radzi sobie ze stresem, a nawet fizycznym obciążeniem. Jest też naturalnym afrodyzjakiem, więc może pomóc w okresie okołomenopauzalnego spadku libido.
Koniczyna czerwona – aż trudno uwierzyć, że ta powszechna na polskich łąkach roślina to fitoestrogen, czyli substancja podobna do estrogenu, która pomaga zwalczyć objawy spadku estrogenu w organizmie w związku z menopauzą.
Ekstrakt z chmielu – choć kojarzy się z piwoszem płci męskiej, w rzeczywistości jest w stanie pomagać przy objawach takich jak uderzenia gorąca czy nocne poty w okresie menopauzy. (Iran, 2016, link)
Melisa – zawiera kwas rozmarynowy, który może poprawiać pamięć i orientację osób przechodzących menopauzę, co wykazały badania (Niemcy, 1995 i inne – link)
Szafran – stosowanie lecznicze tego pięknie pachnącego kwiatu na Bliskim Wschodzie jest znane z najstarszych kronik, a współczesne badania potwierdzają, że 30 mg ekstraktu z szafranu dziennie może zmniejszyć objawy obniżonego nastroju i depresji w okresie menopauzy. (Australia, 2021 - link)
Menopauza Kompleks
Oferuje wsparcie w kluczowym okresie życia każdej kobiety, łącząc w sobie ekstrakty roślinne, takie jak chmiel, melisa i szafran, uzupełnione o szałwię, która wspomaga komfort fizyczny i mentalny podczas menopauzy. Zobacz
Podsumowując: czy w okresie menopauzy trzeba brać hormony? Na szczęście nie! Istnieje wiele innych naturalnych sposobów, takich jak dieta, odpowiednie zmiany stylu życia czy suplementy ziołowe wymienione w tym artykule.
Chcesz dowiedzieć się więcej...?
Przejdź do naszego kompleksowego przewodnika po menopauzie: "Zrozumieć menopauzę"
Zobacz