Dowiedz się więcej o wartościowych suplementach, produktach i najnowszych badaniach w świecie etycznych witamin

Moc Antyoksydantów: Promienna Skóra

Czy znasz już to modne słowo? Antyoksydanty – są to naturalne związki występujące w dużych ilościach w warzywach i owocach. Chronią one komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym, które zwiększa ryzyko wystąpienia chorób i problemów zdrowotnych. Wiele antyoksydantów korzystnie działa na zdrowie skóry, na przykład witamina E czy witamina A (w tym karotenoidy).


Witamina E

Ta rozpuszczalna w tłuszczach witamina niezbędna dla zdrowia skóry oraz jej ochrony nie bez przyczyny często występuje w produktach przeznaczonych do dbania o skórę oraz w suplementach diety.  Działając jako antyoksydant, witamina E może pochłaniać promienie UV i chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi UV, które mogą przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się skóry lub jej podrażnień. Witamina E może wywierać wpływ przeciwzapalny i zmniejszać obrzęki na skórze. Dzięki tym właściwościom jest szeroko stosowana, aby wspomóc leczenie przewlekłych stanów zapalnych skóry (1). Dzięki tak ważnej roli w ochronie skóry witamina E przyjmowana w suplementach może zapewnić skórze zdrowy wygląd.
 

Witamina A (Beta Karoten)

Witamina A jest niezbędna do produkcji zdrowych komórek skóry oraz naturalnej ochrony tego narządu. Jest kolejnym wyjątkowym antyoksydantem odgrywającym główną rolę dla zdrowia skóry. Witamina ta jest zaklasyfikowana do grupy związków takich jak karotenoidy, retinol, kwas retinowy i retinal. Karotenoidy (w tym beta karoten) występują w pożywieniu oraz suplementach. Organizm człowieka przetwarza beta karoten w aktywną formę witaminy A, którą następnie wykorzystuje. Witamina A posiada właściwości chroniące przed światłem, może więc pomóc chronić skórę przed uszkodzeniami UV, które rozbijają kolagen będący integralnym elementem struktury skóry. Co więcej, zbyt małe ilości witaminy A mogą przyczyniać się do osłabienia skóry, suchości oraz zaburzonego gojenia się ran. Ponieważ witamina A może również stymulować odbudowę komórkową, może obniżać ryzyko pojawienia się zatkanych porów, które przyczyniają się do wystąpienia trądzika.


Zeaksantyna

Kolejnym karotenoidem naturalnie występującym w żywności jest zeaksantyna, której duże ilości są obecne w skórze i oczach. Według badań pomaga ona zmniejszyć uszkodzenia skóry wywołane przez światło (2). Badania wykazały również, że doustna suplementacja zeaksantyny może wspomagać obniżenie produkcji komórek w wyniku poparzeń słonecznych oraz zredukować stany zapalne (2). Jak wykazano w jednym z badań (3)  suplementy zeaksantyny i luteiny przyjmowane doustnie mogą przyczynić się poprawy karnacji. Po 12 tygodniach suplementacji, ochotnicy włączeni do badania zauważyli większy blask swojej skóry i lepszy ogólny stan skóry w porównaniu do grupy placebo.


Podsumowując:

Antyoksydanty nie tylko wykazują potencjał niezbędny do utrzymania optymalnego zdrowia skóry, ale również są potrzebne dla ochrony przed chorobami przewlekłymi. Aby zachować skórę w dobrym stanie, możesz włączyć do swojej diety antyoksydanty rozpuszczalne w tłuszczach.
 
 
Autor: Salma Dawood jest Doradcą Technicznym w Viridian Nutrition. Ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na kierunku Human Nutrition (Odżywianie Człowieka). 

Informacje zawarte w tym blogu nie są przekazane w celu leczenia, diagnozowania lub zastąpienia porady lekarskiej. W przypadku już istniejącej choroby lub przyjmowania leków wydawanych na receptę należy skonsultować się z lekarzem. Suplementy diety nie powinny być stosowane jako substytut zróżnicowanej i zbalansowanej diety.
 
Bibliografia:
1)  Javanbakht MH, Keshavarz SA, Djalali M, et al. Randomized controlled trial using vitamins E and D supplementation in atopic dermatitis. J Dermatolog Treat. 2011;22(3):144-150.Author: Salma Dawood is a Technical Advisor at Viridian Nutrition. She holds a BSc honours degree in Human Nutrition.

2) Richard L.Roberts, Justin Green Brandon Lewis, Lutein and zeaxanthin in eye and skin health, Volume 27, Issue 2, March–April 2009, Pages 195-201

3) Vijaya Juturu, Alain Khaiat, Jayant Deshpande; Skin-Whitening and Overall Skin Tone–Improving Effects of Oral Supplementation with Lutein and Zeaxanthin Isomers: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, Advances in Nutrition, Volume 7, Issue 1, 1 January 2016, Pages 50A, https://doi.org/10.1093/advances/7.1.50A
 
 
Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:

Produkty które mogą Cię zainteresować

Antyoksydanty

Antyoksydanty to formuła synergicznie działąjących składników takich jak:witamina C,...

74,00 zł